Nie taki “duplicate content” straszny, jak go malują…

W związku z dzisiejszym wideo Matt’a pojawił się w sieci post komentujący jego odpowiedź na zapytanie webmastera, których chciałby się dowiedzieć: Czy wymagany prawem tzw. boilerplate content wpływa na rankowanie strony.

Boilerplate w przypadku witryny www  to powtarzające się i niezmienne fragmenty treści na wielu podstronach takie jak: polityki prywatności, zrzeczenie odpowiedzialności czy inne powtarzalne fragmenty treści. Z naszego podwórka znane powinny być webmasterom komunikaty o plikach cookie. Gwoli wyjaśnienia wszystkim, którzy nie zrozumieli filmiku i odczytali go jako przyzwolenie na bezpieczne dublowanie treści wszelakiej. Boilerplate wymagany prawnie, nie stanowi żadnego powodu do niepokoju.

Zdublowana treść wewnątrz serwisu

Zdarza się na wielu serwisach i jest często wynikiem charakterystyki danego CMS’a i/lub typowych błędów w optymalizacji. Zdublowana treść wewnątrz serwisu to np.

– podstrony wydruku
– wersje mobilne dokumentów
– dostępność treści pod wieloma URLami, adresem IP lub nazwą hosta
– i inne przypadki, w których nie wskazujemy adresu kanonicznego

Te błędy nie są podstawą do wyciągania wobec witryn sankcji. Nie oznacza, to jednak, że nie mają one wpływu na rankowanie strony. Nie dbając o spójność URLi czy nie ustalając adresu kanonicznego doprowadzamy do sytuacji, kiedy zdublowane dokumenty dzielą między sobą reputację, co może przełożyć się na gorsze rankowanie tych treści.

Więcej info na https://support.google.com/webmasters/answer/66359?hl=pl.

Zdublowana treść, a w zasadzie treść skopiowana

To jeden z przypadków, kiedy w stosunku do witryny Google może podjąć algorytmiczne bądź manualne akcje. Przekonało i wciąż przekonuje się o tym na przykład wielu allegrowiczów łakomiąc się na oferty typu: “Zapłac 9,99zł, a dostaniesz bezobsługowy portal zarabiający 2000 zł miesięcznie”. Skrypt ten jest niczym innym jak prymitywnym agregatorem RSS’ów, który jest wycinany z indeksu po kilku  tygodniach. Witryny składające się wyłącznie lub w znacznej mierze ze skopiowanej treści i nie dostarczające użytkownikom dodatkowych funkcjonalności, mogą być i są usuwane z indeksu wyszukiwarki.

Oczywiście mamy jeszcze przypadki naruszenia praw autorskich. Google przestrzegając ustawy DMCA usuwa z indeksu sporny dokument po otrzymaniu powiadomienia od właściciela praw.

Zdublowana treść na wielu domenach

To drugi przypadek, kiedy Google podejmuje stosowne algorytmiczne akcje. Mam na myśli sytuacje całkowitego klonowania serwisów lub ich znacznych części. Charakterystyczne w przypadku wielu programów partnerskich, gdzie partner otrzymuje możliwość proxowania serwisu pod swoją lub subdomeną programu partnerskiego.

Mniejsze serwisy tematyczne są na podstawie wspólnych umów, proxowane przez duże portale, ale takie rozwiązanie nie przynosi im żadnych korzyści w postaci ruchu z Google. Domeny te nie rankują w ogóle w wyszukiwarce, a używając operatora info: lub cache: otrzymamy wynik zawierający oryginalną lokalizację treści wykrytą przez algorytmy.

Sprawa może tyczyć i pojedynczych dokumentów lub plików dostępnych między wieloma domenami. Więcej informacji znajdziesz na https://support.google.com/webmasters/answer/1716747?hl=pl.

Unikalność ponad wszystko?

Zjawisko zdublowanej treści należy rozpatrywać na wielu płaszczyznach, a nie przyjmować wersji biało-czarnej: szkodzi lub nie szkodzi. Rozsądne i przydatne dla użytkowników cytowanie treści z innych witryn jest czymś zupełnie normalnym. Podobnie jak Google nie będzie karać nietechnicznych webmasterów za “niewinne” przypadki duplikacji, które nie mają na celu manipulacji wynikami.

Unikalność sposobem na dobre rankowanie i oszukiwanie algorytmów? Powiedzcie, to wszystkim banowanym preclom z “unikalnymi” treściami z mieszarki lub 99 groszy za 1k znaków. Unikalność jest cenna, ale musi iść w parze z jakością.

Na koniec polecam świetne porady dla webmasterów dotyczące DC http://www.youtube.com/user/GoogleWebmasterHelp/search?query=duplicate+content.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *