Wielokrotne H1 na stronie

Wielu z Was podobnie jak i ja sam do niedawna żyłem w błogim micie jakoby wielokrotne H1 dzięki sekcjonowaniu treści oraz algorytmowi  tworzącemu zarys dokumentu w oparciu o sekcjonowanie będą korzystne z punktu widzenia SEO.

Tymczasem tak zwany outline algorithm to tylko pobożna rekomendacja, która mimo upływu już wielu lat nie znalazła żadnej użytecznej aplikacji w żadnej przeglądarce czy innym czytniku ekranowym.

Steve Faulkner, jeden ze znaczących edytorów W3 i ekspert od dostępności WWW aktywnie uczestniczy w rozwiewaniu mitu na temat algorytmu sekcjonowania. Można nawet stwierdzić, że prowadzi osobistą krucjatę w edukowaniu webmasterów. Zachęcam gorąco do przestudiowania jego tekstu “The HTML5 document outline“.

Co mówią pracownicy Google o wielokrotnych H1? Matt Cutts twierdził, że dla Google nie stanowią one problemu i zostaną potraktowane odpowiednio. Jak należy rozmieć te słowa? Wielokrotne H1 nie stanowią problemu ponieważ wyszukiwarka musi być gotowa przetworzyć każdy sposób w jaki webmaster przedstawi swoją treść.  Jest to wyzwanie dla algorytmów, które innymi metodami będą starać się nadać poszczególnym elementom odpowiednią wagę.

Wyszukiwarka Bing wielokrotne H1 traktuje jako poważny błąd optymalizacji SEO.

Czy masz porzucić tworzenie struktury dokumentu opartej o algorytm sekcjonowania?

Zarówno aktualna dokumentacja HTML 5 jak i draft wersji 5.2 zawierają następujące ostrzeżenie:

Warning!!! There are currently no known native implementations of the outline algorithm in graphical browsers or assistive technology user agents, although the algorithm is implemented in other software such as conformance checkers and browser extensions. Therefore the outline algorithm cannot be relied upon to convey document structure to users. Authors should use heading rank (h1h6) to convey document structure.

Używaj elementów sekcjonujących, ale nie polegaj, że zapewniają one obecnie użytkownikom strukturę dokumentów. Używaj tradycyjnego H1-H6, aby wyrazić strukturę dokumentów. Będą one wstecznie kompatybilne jeżeli w przyszłości zarys dokumentu HTML5 oparty o sekcjonowanie znajdzie realne zastosowanie.

Jeżeli chcesz zgłębić temat dalej, to zapraszam do przeczytania wpisu http://adrianroselli.com/2016/08/there-is-no-document-outline-algorithm.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *