Wewnętrzny zespół SEO czy agencja?

Co będzie lepsze dla mojej firmy? Zatrudnienie specjalistów SEO czy współpraca z agencją?

Jeżeli właśnie zadajesz sobie takie pytanie, to doskonale trafiłeś, bo w tym artykule przybliżę plusy i minusy posiadania własnego zespołu SEO jak i współpracy z agencjami.

Poniżej fikcyjna, lecz bardzo prawdopodobna relacja jednego z ważniejszych menadżerów w firmie X.

VP of marketing coś tam wie na temat SEO, bo był na jednym szkoleniu 3 lata temu i regularnie uczęszcza na marketingowe konferencje. Zamówił kiedyś audyt SEO. Wdrożyliśmy tylko niektóre rekomendacje, bo część zdaniem naszego działu IT oraz UX’a były oderwane od realiów naszego biznesu i oczekiwań klientów. Zdaniem CTO jeden z młodszych frontendowców ma odrobinę doświadczenia, bo w poprzedniej pracy stawiał landingi na WordPressie w małej agencji reklamowej. W marcu straciliśmy dużo ruchu organicznego. Szwagier powiedział naszemu CEO, że zmienił się algorytm wyszukiwarki i trzeba przeczekać.

Podsumowując. Jeżeli ruch organiczny jest ważny dla Twojego biznesu, a wciąż nie posiadasz żadnego profesjonalnego wsparcia w dziedzinie SEO, to jesteś zdany całkowicie na ślepy los zarówno w kwestiach technicznych, strategii kontentowej jak i analityki. W SEO nie ma miejsca na motto “everyone knows something” lub na taktykę “jakoś to będzie”.

Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się czym charakteryzuje się jedna i druga droga.

Współpraca z agencją SEO

Renomowane agencje SEO posiadają rozpoznawalnych ekspertów i specjalistów o statusie guru w środowisku SEO, którzy mogą błyskawicznie przygotować i rozpocząć wdrożenie strategii dla Twojej firmy. Niestety w rzeczywistości brylują na spotkaniach i mają czarować nowych klientów. Nie liczyłbym, że to oni osobiście będą zawsze odpowiadać na zadania w Jira i przygotowywać wszystkie rekomendacje oraz audyty. Dbanie o swój personal branding może być czasochłonne i zabierać czas na zwykłą organiczną pracę dla klientów.

Jeżeli masz pecha i nie należysz do priorytetowych klientów, to do obsługi Twojej firmy może być oddelegowany mniej doświadczony specjalista, którego wiedza i doświadczenie są zbyt ubogie, przez co możesz otrzymywać rekomendacje nietrafne lub takie, które nie uwzględniają specyfiki Twojego biznesu. Mało tego, są to często osoby, które w życiu nie stworzyły i nie zarządzały żadną stroną internetową.

Współpraca z agencją rzadko kiedy trwa dłużej niż kilka lat. Może się okazać, że oddajesz całkowicie swoje SEO we władanie zewnętrznego podmiotu, który zainteresowany może być wyłącznie wizją opłacenia kolejnych kilku faktur i taki jest też horyzont jego planowania oraz działań. Niektóre taktyki mogą przynieść szybki efekt, który może być tak oszałamiający, że kampania prowadzona dla Ciebie, trafi jako ociekające sukcesem case study na witrynę własną agencji. Weryfikacja takich taktyk może nie przeżyć realiów następnych dwóch znaczących aktualizacji algorytmów Google, ale tym już agencje nie będą się chwalić.

Mniejsze firmy zazwyczaj nie mają żadnej polityki odnośnie bezpieczeństwa danych lub przestrzegana jest ona na papierze. Dając dostęp do Google Search Console, narażasz się na wyciek istotnych danych o frazach i ruchu. Dane te mogą być później wykorzystane do przygotowania precyzyjnej oferty dla kolejnych klientów.

Agencje specjalizujące się w produkcji treści, obsługują jednocześnie wiele konkurencyjnych względem siebie podmiotów. Zatem nie zdziw się jeżeli za miesiąc u konkurencji zauważysz łudząco podobne treści, co prawda oryginalne, lecz utworzone według podobnego schematu.

Nie demonizuję wszystkich agencji. Znam agencje, których jakość pracy i podejście do klienta stoi na wysokim poziomie, a pod ich audytami sam podpisałbym się w ciemno i natychmiast przesłał audyt do realizacji w IT. Znam też i widziałem owoce działań dwóch agencji SEO, uznawanych za pierwszoligowe, których praca, o ile nie jest właściwie “przypilnowana”, pozostawia wiele do życzenia, a przygotowane analizy, rekomendacje i raporty budzą wątpliwość, czy tworzące je osoba/y mają choć podstawową praktyczną wiedzę o SEO.

Plusem agencji może być szybkość oraz elastyczność w działaniu. Agencje posiadają zazwyczaj pełen zestaw niezbędnych i drogich narzędzi. Możesz być kompleksowo obsłużony przez zespoły specjalistów, zarówno w kwestii technologii, linków jak i treści.

Minusy agencji SEO

 • zawsze będziesz jednym z wielu
 • problemy z komunikacją
 • niekiedy niska jakość pracy i produkowanie rekomendacji/raportów odstających od realiów biznesu

Plusy agencji SEO

 • możliwość szybkiego rozpoczęcia działań SEO przez dostęp do know-how i narzędzi
 • przy niewielkich potrzebach może to być tańsza opcja niż etaty specjalistów SEO
 • agencja nie dowozi? Możesz szybko nacisnąć na właścicieli lub znaleźć kolejną

Wewnętrzny zespół SEO

Decyzja o utworzeniu dedykowanego zespołu SEO musi być dobrze rozważona.

Do minusów należy żmudny proces rekrutacji oraz utrzymania zespołu SEO. Doświadczeni eksperci SEO są w cenie i nieustannie będą kuszeni ofertami rekruterów innych firm.

Jeżeli morale w firmie jest wysokie, głos specjalistów SEO słyszany, produkt interesujący i zapewniający odpowiednie wyzwania, to możesz liczyć na dużą lojalność i przywiązanie. Specjaliści SEO inhouse zazwyczaj mocno identyfikują się z witrynami nad którymi pracują. Jeżeli morale w firmie spada, to nic nie powstrzyma ich przed zmianą pracodawcy.

Wysokość zarobków ekspertów SEO idą w parze ze stawkami otrzymywanymi przez doświadczonych programistów. Eksperci SEO starej wody to często cyfrowi ludzie renesansu. Posiadają odpowiednie umiejętności, wiedzę i doświadczenie, aby skutecznie poruszać się w technologii, analityce, kwestiach redakcyjnych, jak również potrafią być dobrymi negocjatorami podczas przekonywania biznesu o swoim stanowisku.

Niezwykle istotną sprawą jest zarządzanie i organizacja pracy zespołu SEO. Znam korporacje utrzymujące rozbudowane zespoły SEO, które opiekują się wyłącznie jednym bądź dwoma serwisami www. Okazuje się, że te osoby o szumnej nazwie stanowiska Technical SEO Manager, cały dzień zajmują się ręczną zmianą opisów meta description w artykułach. Dla niewtajemniczonych, wykonują po prostu “małpią pracę”, którą wykonałby każdy student stażysta.

Minusy wewnętrznego zespołu SEO

 • rekrutacja i utrzymanie zespołu mogą być kłopotliwe oraz kosztowne
 • źle zarządzany zespół SEO, to przechowalnia duchów

Plusy z posiadania wewnętrznego zespołu SEO

 • brak problemów z komunikacją
 • pełna kontrola nad długofalową strategią SEO
 • silna identyfikacja i wchłonięcie wartości Twojej firmy
 • ewangelizacja SEO i współpraca z wieloma działami w całej firmie

Co jeszcze warto wiedzieć?

Często możesz być zdany na współpracę z agencjami, ponieważ Twój biznes, marka oraz wszystkie inne czynniki składające się na atrakcyjność oferty nie będą na tyle odpowiednie, abyś mógł ściągnąć z rynku doświadczonego eksperta SEO. Nie wszystko jest kwestią samych pieniędzy.

Dobrym wyjściem dla niektórych firm może być model mieszany. Czyli niewielki zespół SEO czuwający nad strategią, natomiast egzekucja zlecana jest agencjom.

Pamiętaj, aby nie zostawiać tak ważnego obszaru jak SEO bez profesjonalnego wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *