Optymalizacja i pozycjonowanie strony fotografa ślubnego

Na forum Google dla webmasterów w ostatnim czasie pojawiło się wielu fotografów ślubnych, których strony z ofertą usług fotograficznych bardzo straciły na widoczności w naturalnych wynikach wyszukiwania Google. Jak się okazuje tym witrynom brakowało bardzo wiele pod względem treści, dostępności dla robotów jak i wielu innych aspektów optymalizacji.

Wolność gospodarcza gorsza niż w Ugandzie, ale silny duch i dostęp do wysokiej jakości aparatów cyfrowych oraz Photoshopa zachęca wielu amatorów jak i profesjonalistów do rozpoczęcia przygód z usługami fotografii ślubnej. Wśród ofert fotografów ślubnych znajdziemy prawdziwych artystów, zdolnych rzemieślników oraz amatorów. Tym ostatnim powinno się czym prędzej zabrać aparat.

Jak pozyskać pierwszych klientów na usługi fotograficzne zanim dorobimy się klientów z polecenia? Jak się promować, gdzie reklamować swoje usługi fotograficzne? No, oczywiście w Internecie.

Tu zaczynają się problemy. Przeciętny fotograf zapewne zleca wykonanie portfolio osobie trzeciej, firmie bądź sam próbuje swoich sił jako webmaster. Znajduje zatem ofertę typu “Tworzenie stron za 200zł” i wymaga od gimnazjalisty aby zrobił stronę, na której wszystko będzie tańczyło i śpiewało. Teraz następuje etap pozycjonowania. Dla ograniczenia kosztów pozycjonowaniem zajmuje się głównie sam fotograf lub tani pozycjoner z serwisu aukcyjnego albo szwagier, który przeczytał poradnik SEO w 2001 roku i wie prawie wszystko.

Jak zatem wygląda od strony SEO przeciętna strona z usługami fotografii ślubnej? Poniżej znajdziesz najczęściej spotykane problemy z jakimi borykają się strony fotografów ślubnych.

 1. Upychanie słów kluczowych

  Jest to praktyka najczęściej występująca. Strony fotografów a zwłaszcza ich stopki upstrzone są licznymi powtórzeniami słów kluczowych i fraz. Znajdziemy tam wszelkie możliwe odmiany miast, miejscowości, województw. Upchnięte słowa znajdziemy także często w atrybutach alt czy title.Atrybut alt wykorzystasz najlepiej jeżeli zamieścisz w nim krótki opis fotografii w rodzaju “Plenerowa sesja ślubna Ani i Tomka z Warszawy Fotografia #1” zamiast po raz setny wpychać do atrybutu alt frazę “Fotografia ślubna Warszawa”. Na chłopski rozum ma to zapewnić odwiedziny na te wszelkie kombinacje. Jest tylko jeden problem. Upychanie słów kluczowych nie jest korzystne dla internautów. Google zaleca aby słowa kluczowe występowały w odpowiednich miejscach i we właściwym kontekście.

  Upychanie słów kluczowych i  ledwo widoczna czcionka. Pełen bełkotu tekst zawierający wiele razy poupychane frazy w rodzaju: Jestem fotografia ślubna kraków i zajmuję się fotografia ślubna warszawa.
  Upychanie słów kluczowych i  ledwo widoczna czcionka. Pełen bełkotu tekst zawierający wiele razy poupychane frazy w rodzaju: Jestem fotografia ślubna kraków i zajmuję się fotografia ślubna warszawa.
 2. Ukrywanie tekstu

  Ukrywanie tekstu to kolejne poważne naruszenie wskazówek Google i często połączone jest ze wspomnianym wyżej upychaniem słówek. Akapity sztucznego tekstu wyglądają mało atrakcyjnie czy wręcz wstydliwie a zatem problem należy ukryć. Wystrzegaj się jak ognia poniższych metod oraz ich kombinacji.

  • Tekst w kolorze tła lub nieznacznie odróżniający się od tła.
  • Tekst o ekstremalnie małym rozmiarze czcionki.
  • Tekst ukryty za pomocą CSS np. display:none lub przesunięty poza widoczny obszar ekranu.
 3. Znikoma ilość treści

  To kolejna częsta cecha strony fotografa ślubnego. Strona główna zawiera zmieniarkę fotografii we flashu lub javascript oraz kilka akapitów tekstu na temat artystycznych uniesień podczas obcowania z fotografią. Bardzo często jest to tekst mający oznaki upychania słów kluczowych. Dalej mamy galerię zdjęć oraz podstronę z danymi kontaktowymi. Jak wzbogacić tekst na stronie?

  • Zadbaj aby strona główna nie świeciła pustkami. Nie powielaj szablonu typu: duża fotografia i 2 zdania tekstu na głównej.
  • Stwórz podstronę zawierającą kilka zdań o sobie, doświadczeniu, zainteresowaniach i sprzęcie jakiego używasz.
  • Stwórz podstronę opisującą bliżej zasady współpracy, realizacji zleceń i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
  • Udostępnij kalendarz wolnych terminów.
  • Podstrona z podziękowaniami i rekomendacjami od zadowolonych par.
  • Stwórz blog, na którym będziesz regularnie publikować przykłady ciekawych sesji i zleceń. Opisuj gdzie miała miejsce, co się działo i tak dalej.
 4. Treść niedostępna dla robota

  Strona może być wykonana w całości w technologii flash, która sprawia dużo kłopotów robotom i nie gwarantuje odczytania treści oraz fotografii z pliku SWF. Zwłaszcza jeżeli powierzyliśmy wykonanie niewłaściwej osobie, której obce są zalecenia Google na temat Flash. Można zamieścić ukryty fragment kodu, który widoczny będzie dla osób nie posiadających wtyczki, ale powinien on zawierać identyczne treści jak flash.Kwintesencją witryny fotografa jest jego portfolio. Niestety bardzo często w galeriach używane są technologie i skrypty, które uniemożliwiają robotom indeksację fotografii oraz tekstu. Po pierwsze należy zadbać o użycie odpowiedniego skryptu galerii, który jest jednocześnie atrakcyjny wizualnie oraz pozawala robotom na sprawne indeksowanie tekstu i fotografii. Przykładem takiego skryptu jest jQuery Cycle Plugin. Aby pomóc Google w odnalezieniu fotografii możemy użyć mapy witryny z obrazkami.

 5. Pozyskiwanie linków

  Pozyskiwanie linków to nie tylko niskiej jakości seo katalogi. W sieci istnieje wiele branżowych katalogów branży ślubnej, fora dla fotografów. Coraz więcej klientów może posiadać własny blog, stronę domową. Warto przygotować mały szablon z ich fotografiami czy widżet, który będą mogli zaprezentować u siebie.

To oczywiście nie wyczerpuje do końca tematu optymalizacji stron. Przypomnę, że Google bierze pod uwagę kilkaset czynników podczas ustalania rankingu. Odesłać mogę do artykułów pomocy Google, które jak po nitce do kłębka odsłaniają kolejne wartościowe poradniki i wskazówki Google. Jeżeli nie czujemy się na siłach to lepiej skontaktować się z dobrym specjalistą od SEO.

Fotografia ślubna to branża, w której wykonawca usługi nie jest w stanie się cudownie rozmnożyć na skutek zwiększonego popytu. Ilość weekendów w kalendarzu jest ściśle określona. Nie trzeba dążyć za wszelką cenę do pierwszego miejsca na swoją upragnioną frazę “fotografia ślubna nazwa_miasta“. Dla każdego dobrego fotografa ślubnego znajdzie się klient.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *