Międzydomenowa selekcja URL

Treść lub znaczące fragmenty treści mogą być dublowane w obrębie jednej lub wielu domen. Dzieje się to przez mniej lub bardziej świadome działanie webmastera. Google algorytmicznie stara się wybrać najbardziej reprezentatywny adres URL.

Mechanizm ten działa nie od wczoraj. Jeżeli nasza witryna jest dostępna w sieci pod kilkoma domenami to możemy się prędzej czy później spodziewać, że w wynikach ostatnie się tylko jedna wersja domeny. Przykład z naszego podwórka. Wielu webmasterów wykupuje domeny z różnymi rozszerzeniami .pl, com.pl, .eu i jednocześnie podpina je do serwera.

Mechanizm selekcji URL zazwyczaj odzwierciedla intencje webmasterów, którzy dysponują sposobami pozawalającymi wskazać preferowany URL. Przypomnę, że chodzi tu o takie możliwości jak przekierowanie 301 oraz adresy kanoniczne. Wybór algorytmu zazwyczaj jest trafny. Jednak mogą zdarzyć się przypadki, kiedy selekcja preferowanego adresu URL jest nietrafna lub nieoczekiwana, a zdezorientowany webmaster nie zna przyczyn spadku ruchu na stronie.

Aby zachować przejrzystość działania, Google będzie prezentować w Narzędziach dla Webmasterów specjalny komunikat jeżeli mechanizm międzydomenowej selekcji URL wskaże inny zewnętrzny adres URL. Google będzie monitorować główne podstrony.

Co może spowodować nieoczekiwaną selekcję adresu URL?

 • Zdublowana treść

  Używanie znacząco podobnej treści na wielu domenach.

 • Niewłaściwa konfiguracja serwera

  Na przykład serwer odpytywany o witrynę a.com zwraca treść z b.com.

 • Niewłaściwa kanonizacja

  Na przykład błędne przekierowanie 301 lub nieodpowiednie ustawienia rel=”canonical”.

 • Działania hakerów

  Haker wstawia przekierowanie 301 albo adres kanoniczny wskazujący na zewnętrzną domenę.

 • Nieautoryzowane kopiowanie

  Algorytm wybrał błędnie preferowany URL z domeny zawierającej nasze skopiowane treści.

Więcej informacji na oficjalnym blogu Google Webmaster Central http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2011/10/raising-awareness-of-cross-domain-url.html oraz w nowym artykule pomocy, który znajdziemy na http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=1716747&topic=20985.

To bez wątpienia dobry krok Google na drodze lepszej komunikacji z webmasterami. Komunikat ten może pomóc w rozwiązaniu poważnych problemów mogących występować na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *