“Unaturalnianie” linków na forach internetowych

Jeżeli prowadzisz dobre i tematyczne forum internetowe, a dodatkowo pozwalasz na umieszczanie linków dofollow w treści postów, podpisach oraz profilach to prawdopodobnie już dostrzegłeś, albo wkrótce spotkasz się z problemem generowania mało jakościowych treści, odpowiedzi i pytań przez pracowników agencji reklamowych i pozycjonerów realizujących zlecenia na marketing szeptany oraz budowanie linków pozycjonujących.

Jeżeli zależy Tobie na zachowaniu wysokiej jakości treści i dyskusji oraz nie chcesz, aby Twoje forum internetowe zamieniło się w gazetkę ogłoszeniową i miejsce zdobywania linków pozycjonujących, to zapoznaj się z dalszą częścią tekstu. 

Dlaczego spamują fora?

Agencjom reklamowym i pozycjonerom zależy na robieniu sztucznego szumu i generowanie zainteresowania określoną marką, produktem oraz pozyskiwaniem linków pozycjonujących. Niskiej jakości linki z SEO katalogów, precli i innych typowych źródeł straciły mocno na znaczeniu, dlatego pozycjonerzy szukają nowych obszarów pozyskiwania linków, które będą przypominać naturalne linkowanie prawdziwych użytkowników Internetu.

Niektórzy SEO próbują usprawiedliwiać sumienia własne jak i klientów tłumacząc, że postarają się zachować jakość i prowadzić normalną dyskusję, a linki jakie wstawiają będą pomocne dla użytkowników? Czy aby na pewno i nie chodzi tu tylko o samo pozycjonowanie, ale o sztuczne tworzenie często nieistniejącej rzeczywistości. Czy Pani pozycjonerka, która sama kiedyś będzie potrzebować rzetelnej opinii o sklepie czy produkcie nie nabierze się na post swojej koleżanki po fachu, a realnie może okazać się, że sklep wcale nie jest taki rewelacyjny?

Jak rozpoznać, że nasze forum zostało namierzone przez pozycjonerów?

Nie jest trudno zauważyć kilka przykładowych zjawisk:

 • nowi użytkownicy odkopują archiwalne tematy z interesującymi ich tytułami, jedynie w celu zostawienia odpowiedzi z odnośnikiem do produktu w sklepie internetowym,
 • początkujący użytkownik przystępuje do zadawania pytań w rodzaju: Co sądzicie o [link]wózku spacerowym[/link] z tego [link]sklepu dla dzieci[/link],
 • początkująca forumowiczka “Mama Bożenka” potrafi korzystać z zaawansowanych opcji wstawiania odnośników ze słowami kluczowymi w treści postów lub w podpisie?,
 • przed przystąpieniem do spamowania, fałszywy użytkownik zazwyczaj generuje kilka zdawkowych odpowiedzi, aby zasymulować swoją “naturalnośc”, a po zrealizowaniu kampanii często kończy swoją bytność na forum lub budzi się za kilka miesięcy, aby wykonać następne zlecenie.

Jak ostudzić zapał pozycjonerów i agencji reklamowych?

Rozważ wprowadzenie linków nofollow dla początkujących użytkowników w miejscach, gdzie istnieje możliwość wstawienia odnośników:

 • profile
 • podpisy
 • treść postów

Linki dofollow możesz uruchomić użytkownikom ręcznie lub automatycznie po zebraniu odpowiedniej liczby sygnałów wskazujących na ich wiarygodność i prawdziwe zainteresowanie udzielaniem się w Twojej społeczności. Sygnałami takimi mogą być np. liczba odpowiedzi, oceny od innych użytkowników, staż na forum i systematyczność oraz inne sygnały i ich kombinacje.

Linki nofollow nie przekazują PageRank’u i nie wpływają na ranking, co znacznie ostudzi zapał zwłaszcza pozycjonerów pozyskujących linki pozycjonujące dla swoich klientów.

Daj użytkownikom forum możliwość oceniania i zgłaszania problemów z jakością wypowiedzi i fałszywymi profilami. Prawdziwym użytkownikom zaangażowanym w Twoje forum podobnie jak i Tobie będzie zależeć na porządku i utrzymaniu wysokiej jakości dyskusji.

Co Google na takie praktyki pozycjonerów?

Pomysł na “unaturalnianie” linków stał się hitem w polskim SEO w 2012 roku po wprowadzeniu przez Google algorytmu Penguin. Nagle okazało się, że dotychczasowe typowe metody pozyskiwania linków są bardzo ryzykowne. Dlatego masy ruszyły w poszukiwaniu linków, które mogłyby symulować naturalne odnośniki umieszczane przez prawdziwych użytkowników Internetu.

Polskie SEO jest zacofane co najmniej o 3-4 lata, bo takie pomysły nie są niczym nowym, ale dopóki stare automatyczne metody budowania linków działały, to niewielu SEO było zainteresowanych kosztownym zlecaniem pracownikom najemnym ręcznego pozyskiwania linków na forach.

Tego typu budowanie linków jest niezgodne ze wskazówkami dla webmasterów i może być potraktowane jak kupowanie linków przekazujących PageRank. Pomyśl zwłaszcza o takich linkach w perspektywie czasu, kiedy to za rok lub dwa lata  może pojawić się problem.

Jeżeli jako SEO obecnie korzystasz z takich metod to wiedz, że dla Google nie są nowością.  Polecam następujące teksty na blogu Matta Cuttsa i blogu Google dla webmasterów z 2009r.

Comments
 • Jak dobrze prowadzisz kampanie seo na forum to:
  – admin jest zadowolony bo jest merytoryczna dyskusja ( i nie patrzy na linki )
  – i ty bo dożo potrzebnych fraz w tekście a tam jeszcze kilka twoich linków

  A nie każ rozlicza się za TOP nie którzy za prace ( efekt )

 • Witam serdecznie,
  Jako admin forum.ebiznesy.pl, mogę potwierdzić, że te praktyki są coraz częstsze. Na takich zdobywaczy linków jest sporo sposobów, np.:
  1) Grupa moderatorów na forum – minimum kilku, bo nie każdy codziennie siedzi na forum.
  2) Dobry poziom forum i super atmosfera, co powoduje, że userzy sami wychwytują takich spamerów i reagują.
  3) Możliwość posiadania stopki dopiero od któregoś postu (np. 10).
  4) Możliwość wstawiania aktywnych linków od któregoś postu.

  Tomek słusznie zauważył, że umiejętne kampanie seo na forach mogą wyjść wszystkim na dobre. Jeśli ktoś daje fajne tytuły postom (u nas na forum wymuszamy nadawanie tytułów, żeby uniknąć powtarzanych w kółko “Re: coś tam…”), pisze obszernie z użyciem słów kluczowych, to – jeśli nie przegina – raczej będzie mile widziany.
  Choć linki od pierwszego postu raczej nie przejdą…

  Paweł Krzyworączka

 • No niestety. Linki nofollow całkowicie nic nie działają. A niektórzy spamerzy marnują czas na ich pozyskiwanie. Bez sensu. Mało tego. Zamieszczają linki na forach. admini je kasują i Google “pamięta” że coś było nie tak.

 • Można tez na to spojrzeć z innej strony, bo jak by nie ci wszyscy pozycjonerzy czy marketingowcy, sporo for by już dawno upadło czy zostało zapomnianych. Ja jestem zwolennikiem jak najbardziej merytorycznych wypowiedzi, a jak taki warunek jest spełniony i dyskusja idzie naprzód to jeden link w stopce to nie taka tragedia.

 • Coraz częściej można przeczytać o “sposobach na pozycjonerów”, czyli o nowych użytkownikach danego forum/bloga. Nie zawsze jednak idzie to w parze, przez co nowi użytkownicy spotykają się z nieprzyjemnymi komentarzami na swój temat – nawet jeśli nie zamieszczają tam żadnych linków.

  Niedawno zależało mi na poznaniu przepisu na ziołowy sos do pizzy, który podają w jednej z lubelskich restauracji. Postanowiłem skorzystać więc z tematycznego forum o gotowaniu, gdzie liczyłem na pomoc w rozszyfrowaniu jego składu. W sumie na dzień dobry zostałem “zwyzywany” od spamerów.
  Nie miałem ochoty udowadniać na siłę tego, że nie mam nic wspólnego z tą restauracją i jej promocją. Nie zacząłem też komentować kilkudziesięciu innych postów (które najzwyczajniej mnie nie interesowały), tylko dlatego żeby to “udowodnić”. Na to forum oczywiście więcej już nie zajrzałem – atmosfera komentowania najzwyczajniej do tego nie skłaniała.

  Warto więc w tej całej nagonce na pozycjonerów i agencji reklamowych mieć nieco umiaru – mam wrażenie, ze administratorzy albo nic z tym nie robią, albo wręcz przeciwnie – przeginają.

  Kolejna sprawa to link w nicku. To, że autor danego komentarza podaje adres swojej strony internetowej nie musi być jednoznaczne z tym, że napisał komentarz tylko dla pozyskania linku (zwykle nofollow). Nie zapominajmy o tym, że link w nicku ma służyć (i w wielu wypadkach służy) do identyfikacji autora danego wpisu – nie każdy chce być anonimowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *